Bilancia 2016

Vážení rodičia a priatelia materskej školy,
skončil sa rok 2016 a to je čas bilancovať. V uplynulom roku sme zaznamenali viaceré úspechy a výzvy. Úspechy nás motivujú a povzbudzujú pre ďaľšiu prácu pre našich najmenších a výzvy nás poučia a posúvajú ďalej ako prácu vylepšiť a obohatiť.
V školskom roku 2016/2017 pracujeme podľa nového Školského vzdelávacieho programu Tvorilkovo. V skupinových aktivitách sa deti učia diskutovať o téme, spoločne ju riešiť, tvoriť spoločné úlohy, posudzovať a poučiť sa z návrhov druhých, učiť sa spolupracovať. Tematické okruhy ho obsahovo rozdeľujú podľa ročných obodobí a kultúrnych a historických tradícií.
Do výchovno-vzdelávacej činnosti implementujeme digitálne technológie a deťom dávame možnosť spoznávať svet cez objektív kamery, fotoaparátu a digitálneho mikroskopu, riešia matematické úlohy programovateľnými hračkami, so svetom farieb sa zoznamujú formou kresliacich programov.
Rok 2016 bol plný tematických projektov realizovaných v spolupráci so Združením rodičov MŠ zameraných na environmentálnu, ekovýchovu a tradície regiónu. Stretnutia rodičov formou brigád, besiedok, grilovačky, stretnutí na odborné témy, otvorené hodiny, tvorivé dielne a vianočné trhy boli vždy zaujímavé, plné návrhov, inšpirácií a otovorených diskusií. Len vzájomnou spoluprácou dosiahneme, že budú deti chodiť do škôlky s radosťou a so záujmom, vždy sa niečo dozvedieť, vyrobiť, prekvapiť a naučiť.
Mnohým z vás ďakujeme za aktívnu pomoc, či už materiálnu, organizačnú alebo finančnú formu, 2% z daní. Novým spôsobom, ktorým nám môžete pomôcť sú percentá z hodnoty objednávky pri vašich nákupoch cez internet vo viac ako 400 e-shopoch ako Hej.sk, Pelikan.sk, Booking.com, Aliexpress.com.
Váš názor o našej spolupráci a úrovni vašej spokojnosti, je pre nás dôležitý. Dozvedáme sa o ňom vďaka prieskumu, ktorý sme pre vás pripravili. Vyplnte dotazník spokojnosti pre rodičov.
V rámci projektu Raiffeisen banky sme podporili rôzne aktivity a podujatia, ktoré vychádzajú z miestnych tradícií, spojené so zvykmi a históriou (Uvítanie detí do života, besiedky, vystúpenia na verejnosti, karneval, akadémia ku Dňu matiek, MDD, Rozlúčka s predškolákmi, Mikuláš). Získali sme grant na kvalitný fotoaparát a kostýmy na kultúrne vystúpenia detí.
Zaujímavou aktivitou v spolupráci oteckov, dedkov bola súťaž o Najkrajšiu vtáčiu búdku. Deti v domácom prostredí vyrobili rôzne druhy búdok, kŕmidiel a pripevnili na školskom dvore. Fotodokumentáciu z prípravy a tvorby sme prezentovali vo vnútorných priestoroch školy. Výhercovia boli odmenení.
Zapojili sme sa tiež do projektu zbierky starých okuliarov, iniciovanej na Miestnom úrade. Cieľom tohto projektu bolo vyzbierať staré okuliare, ktoré sa zašlú do Talianska, kde sa opravia, upravia, vymenia a následne sa pošlú deťom do rôznych rozvojových krajín v Afrike, kde ich humanitárne organizácie použijú pre deti v školách.
V januári sme začali realizovať rozsiahly projekt Ako sa dostali dážďovky do materskej školy, ktorým sme ovplyvnili a usmernili hodnotovú orientáciu detí smerom k environmentálne uvedomelému spôsobu života. Na základe prakticky získaných skúseností sme učili deti recykolvať bioodpad, využili sme ho na vyvýšené záhony a tak skrášlili a využili prírodu v najbližšom okolí. Grant sme získali od Na dačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis, ktorým sme rozšírili materiálne vybavenie školy o kompostér, vermikompostér, vyvýšené záhony, drvič záhradného dpadu. Dôležitým prvkom vybavenia sú dážďovky, ktoré nám recyklujú bioodpad zo školskej kuchyne. Súčasťou tohto projektu bola aj beseda s Hankou Sekulovou, autorkou knihy: Darujme si zdravie z vlastnej záhrady, ktorá nám priblížila zakladanie a údržbu biozáhrady.
Pohybovú zdatnosť, radosť a kultúru pohybu sme rozvíjali aktivitami korčuľovanie, plávanie, olympiády na pôde školy a v regióne Dúbravky. Pravidelným tanečným krúžkom si deti osvojili tanečnú pohyblivosť a základy rôznych tanečných štýlov s dôrazom na správne držanie tela, melodické a rytmické cítenie hudby, samotné spojenie hudby s tancom ako výrazovým a estetickým prostriedkom. Deti sa prezentujú rodičovskej verejnosti na otvorených hodinách a besiedkach.
Kultúrne a umelecké cítenie detí rozvíjame pravidelnými divadielkami a koncertami priamo v materskej škole. Základná umelecká škola Eugena Suchoňa nám pravidelne organizuje detský koncert našich bývalých škôlkárov.
Poznávacie exkurzie deti absolvovali do Dopravného podniku Bratislavy ako odmenu za výtvarnú súťaž Týždeň mobility, ktorej sa zúčastnili naše deti s pani učiteľkami. Firmu ťažkej stavebnej techniky, JCB, sme navštívili sprostredkovaním rodiča, pána Egla. Postavenie záchranárov spoznali cez interaktívnu výstavu detského múzea SNM. Deti mali možnosť obzrieť si a vyskúšať uniformy záchranárov. Cez zážitkové učenie spoznali, ako funguje dispečing záchrannej služby, ale aj poskytovanie prvej pomoci. V praxi si tieto poznatky overili v sanitke. Zamestnanci Červeného kríža a mamička Markétky, pani Žáčiková, ktorá nám sprostredkovala a prakticky predviedla ukážku prvej pomoci, dýchanie z úst do úst a základné obviazanie rany pri bežnom úraze. Bojovú a leteckú techniku vojakov si deti priblížili na vojenskom letisku v Kuchyni.
Materská škola sa zapojila do európskeho výtvarného projektu detí materských škôl zo Slovenska a 3. Európskej školy v Bruseli EUROROZPRÁVKY, ktorý sa realizoval pri príležitosti predsedníctva SR v Rade EÚ. Do projektu sa zapojili všetky deti predškolských tried vlastným výtvarným stvárnením belgickej legendy O cikajúcom chlapcovi. Z prác sme si spravili galériu v materskej škole, na ktorú deti pozvali rodičov a starých rodičov a hostí. Súčaťou galérie bola digitálna prezentácia fotografií z realizácie projektu. Ilustáciami legendy O cikajúcom chlapcovi sme sa dostali aj na medzinárodnú výstavu do Bruselu. Tento orginálny projekt bol prínosom nielen pre slovenské deti, ale aj pre deti žijúce v európskom spoločenstve o krajinách EU. Ďakujeme všetkým zúčatneným rodičom, súrodencom a zamestnancom, ktorí pomohli pri príprave a realizácii projektu Euroroprávky.
Výtvarný projekt hvezdárene Hurbanovo, ktorá vyhlásila výtvarnú súťaž s celoslovenskou pôsobnosťou pre deti materských škôl, Vesmír očami detí sme zapojili deti všetkých tried našej školy pod vedením pani učiteliek. Tiež sme sa zapojili do výtvarnej súťaže frimy Todos "Môj priateľ", v ktorej sa umiestnili naše deti na prvých miestach.
Ďalší projekt, do ktorého sme sa zapojili vyhlásila spoločnosť Volkswagen Slovakia pre svojich zamestnancov. Nadácia Volkswagen Slovakia v rámci grantového programu "Projekty zamestnancov – Partner" implementovala myšlienku podpory dobrovoľníckej činnosti a angažovanosti i u zamestnancov partnerských spoločností. Touto cestou srdečne ďakujeme pánovi Michalovi Brusákovi (otecko Natálky a bývalého škôlkára Mareka), ktorý zabezpečil grant pre deti materskej školy na inováciu edukácie a na farby a materiál na natieranie oplotenia areálu MŠ Švantnerova.
Veľká vďaka patrí aj pani Zuzane Jagerčíkovej, mamičke Kristínky, ktorá využila možnosť podať zamestnanecký grantový programu Nadácie Orange. Získali sme grant na Učebňu v prírode. Školský dvor je súčasťou priestorov materskej školy. Pre deti predškolského veku predstavuje možnosť zmysluplne stráviť pobyt vonku, plní významnú výchovno-vzdelávaciu funkciu. Cieľom projektu je Vybudovať bezpečné miesto pre hry a pohybové aktivity detí. Pri tvorbe nového areálu zapojiť čo najviac ľudí (zamestnancov školy, rodičov, starých rodičov), aby sme prispeli k zvýšeniu záujmu o verejnoprospešné práce a život v materskej škole. Zavádzať pravidelné športové podujatia v MŠ. Zakomponovaním rôznych enviromentálnych aktivít formovať a rozvíjať u detí a ich rodičov osobnostné kvality, ktoré ich povedú k ochrane a zlepšovaniu životného prostredia.
Do grantového programu hlavného mesta SR Bratislavy pre voľný čas, šport a sociálne aktivity sme sa zapojili s projektom Na kolesách do škôlky. Rozvíjali sme schopnosti detí pozorovať, orientovať sa v dopravnom prostredí materskej školy a hodnotiť vzniknuté situácie z hľadiska bezpečnosti na improvizovanom dopravnom ihrisku. Vedomosti o doprave, značkách, pohotovosti a pozornosti si deti overili v súťažiach. Fantáziu a tvorivosť si rozvíjali v trojrozmernom stavaní dopravných prostriedkov na kolesách, ktoré tvorili s rodičmi.
Ďaľším projektom bol projekt Škôlka baví škôlku, na ktorý sme získali grant od Bratislavského samosprávneho kraja. Dobudovaním altánku sme zvýšili kvalitu učebne v prírode. Omriežkovaním altánku sme oddelili verejnú komunikáciu od školského dvora, zaviedli sme do altánku elektrinu a osvetlenie, na plechovú strechu bleskozvod, dovybavili sme altánok dreveným sedením pre deti. Výsledkom sa stal altánok na relaxačno-náučné účely, v ktorom zážitkovým učením deti získajú nové skúsenosti, vedomosti a zručnosti o ochrane životného prostredia. Aktivita Škôlka baví škôlku sa realizovala z dôvodu nepriaznivého počasia v priestoroch MŠ, zabávali a súťažili deti zo 7 materských škôl Dúbravky.
Počas školského roka sme spolupracovali so Základnou školou Sokolíkova formou spoločných aktivít (Sokoliari), športový deň, dní otvorených dverí a metodických stretnutí pedagógov. Podporili sme projektStolček prestri sa pre rodiny v núdzi zbierkou trvanlivých potravín a zbierku hračiek, ktorú organizovala Mestská časť Bratislava Dúbravka. Cieľom zbierky bolo potešiť detičky zo sociálne slabších rodín.
Výlety patria k najzaujímavejším aktivitám detí. Tešia sa tak, že nás ani nepriaznivé počasie neodradí. Organizujeme ich s poznávacím alebo športovo-turistickým zameraním na Želenú studničku, ZOO, hrad Devín, Červený kameň. O živote materskej školy a všetkých aktivitách s dozviete na našej webovej stránke mssvantnerova.sk alebo na facebooku MŠ facebook.com/mssvantnerova
Milí rodičia a priatelia školy,
Prajem vám, aby nový rok splnil vaše tajné priania,
nech anjeli vaše cesty chránia.
A problémy nech sa z vás strasú,
aby ste stále našli tú správnu trasu.
Šťastlivý nový rok!!!
Teším sa na ďaľšiu spoluprácu...
Gabika Strýčková
copyright © 2007-2024 MŠ Švantnerova
www.mssvantnerova.sk     Miro Perdoch Web Design
Miro Perdoch Web Design

POMOC

Pre túto sekciu nie je k dispozícii manuál.

Zoznam študentov krúžku angličtiny

1. Skupina (1. a 2. trieda)
Utorky a štvrtky 14:50 - 15:20 hod.
Bakayová Zuzana
2. trieda
Brenčičová Natália
2. trieda
Broš Samuel
2. trieda
Chmelová Lenka
1. trieda
Čorba Dárius
2. trieda
Dubovská Elena
2. trieda
Gajdoš Martin
2. trieda
Geletová Tamara
2. trieda
Martinovičová Hana
1. trieda
Mižák Martin
1. trieda
Uška Juraj
1. trieda
Wallner Felix
2. trieda
2. Skupina - Pokročilí (4.A a 4.B trieda)
Utorky a štvrtky 15:20 - 15:50 hod.
Buriánková Radka
4.A
Čipáková Ema
4.A
Danková Ella
4.A
Dekan Rastislav
2. trieda
Dostál Dávid
4.A
Eglová Olívia
4.A
Hatalová Natália
4.B
Mižáková Veronika
4.B
Pavlíková Yasmín
4.A
Patoprstá Lea
4.B
Perďochová Dominika
4.B
Popluhárová Paula
4.A
Sedláková Katarína
4.A
Šrámková Klára
4.A
Žilinčár Dominik
2. trieda
3. Skupina - Začiatočníci (4.A a 4.B trieda)
Utorky a štvrtky 15:55 - 16:25 hod.
Bokoch Illia
4.A
Ďurkovský Stanislav
4.A
Guraničová Lenka
4.B
Nevlahová Alexandra
4.B
Pápežová Nina
4.B
Sádovský Miloš
4.A
Somorovský Samuel
4.B
Uheríková Ella
4.A

Zoznam študentov Tanečného krúžku

1. Skupina
Pondelky 14:50 - 15:20 hod.
Bakayová Zuzana
2. trieda
Bernátová Emma
2. trieda
Bolebruchova Miriam
2. trieda
Brenčicová Natália
2. trieda
Čorba Dárius
2. trieda
Dekan Rastislav
2. trieda
Dubovská Elena
2. trieda
Geletová Tamara
2. trieda
Kostková Paulína
2. trieda
Martinovičová Hana
1. trieda
Rybáriková Natália
1. trieda
Valovičová Nela
1. trieda
Wallner Felix
2. trieda
Žilinčár Dominik
2. trieda
2. Skupina
Pondelky 15:25 - 15:55 hod.
Belfi Michal
4.A trieda
Bokoch Illia
4.A trieda
Čipáková Emma
4.A trieda
Danková Ella
4.A trieda
Dostál Dávid
4.A trieda
Ďurkovský Stanislav
4.A trieda
Eglová Olívia
4.A trieda
Hudáková Natália
4.A trieda
Masár Matias
4.A trieda
Pálfiová Hana
4.B trieda
Popluharova Paulína
4.A trieda
Sedláková Katarína
4.A trieda
Stránsky Michal
4.A trieda
Uheríková Ella
4.A trieda
Válová Dominika
4.A trieda
3. Skupina
Pondelky 16:00 - 16:30 hod.
Agalarev Tomáš
4.B trieda
Belica Lukáš
4.B trieda
Bohumelová Natália
4.B trieda
Brusáková Natália
4.B trieda
Čibová Veronika
4.B trieda
Guraničová Lenka
4.B trieda
Hatalová Natália
4.B trieda
Karaffová Katarína
4.B trieda
Miča Filip
4.B trieda
Mihálik Adam
4.B trieda
Mižáková Veronika
4.B trieda
Nevlahová Alexandra
4.B trieda
Pápežová Nina
4.B trieda
Patoprstá Lea
4.B trieda
Perďochová Dominika
4.B trieda
Slížiková Elena
4.B trieda
Somorovský Samuel
4.B trieda
Ušiaková Mia
4.B trieda
Vlachová Emily
4.B trieda

Legenda alergénov

Skupina 1
Obilniny obsahujúce lepok (pšenica, raž, jačmeň, ovos, špalda, kamut alebo iné hybridné odrody) a výrobky z nich.
Skupina 2
Kôrovce a výrobky z nich
Skupina 3
Vajcia a výrobky z nich
Skupina 4
Ryby a výrobky z nich
Skupina 5
Arašidy a výrobky z nich
Skupina 6
Sójové zrná a výrobky z nich
Skupina 7
Mlieko a výrobky z neho, vrátane laktózy
Skupina 8
Orechy, ktorými sú mandle, lieskové orechy, vlašské orechy, kešu, pekanové orechy, para orechy, pistácie, makadamové orechy a queenslandské orechy a výrobky z nich
Skupina 9
Zeler a výrobky z neho
Skupina 10
Horčica a výrobky z nej
Skupina 11
Sezamové semená a výrobky z nich
Skupina 12
Oxid siričitý a siričitany v koncentráciách vyšších ako 10 mg/kg alebo 10 mg/l
Skupina 13
Vlčí bôb a výrobky z neho
Skupina 14
Mäkkýše a výrobky z nich

Reklamačné podmienky

Predávajúci zodpovedá za výrobné vady, ktoré má predaná vec pri prevzatí kupujúcim.
Predávajúci nezodpovedá za vady spôsobené prepravou zabezpečovanou Slovenskou poštou a.s..
Predávajúci nezodpovedá za vady spôsobené hrubým alebo nesprávnym zaobchádzaním s produktom.
S prípadnou reklamáciou našich produktov sa obracajte na remini@remini.sk.
V prípade doručenia na dobierku si obsah zásielky skontrolujte ihneď po jej prevzatí. Ak je tovar zjavne poškodený následkom dopravy, žiadajte náhradu od Slovenská pošta a.s.