Najmä tekutiny
Lieky na črevnú chrípku neexistujú, lieči sa len oddychom a množstvom tekutín, ktoré hnačkami a vracaním strácate. Ideálny je klasický čierny čaj s troškou cukru či nesýtená minerálka. Pozor, tekutiny konzumujte vyslovene po lyžičkách, príliš veľa tekutín vypitých naraz by žalúdok nezvládol a jeho obsah by opäť skončil v záchodovej mise.
Ideálne, najmä pre deti, sú rôzne rehydratačné nápoje určené na zavodnenie a doplnenie iónov v organizme, ktoré kúpite v lekárni. Takýto nápoj si môžete si ho vyrobiť doma, stačí, ak do pohára pridáte lyžičku soli a cukru, to vás zásobí množstvom minerálov a dodá vám energiu. A čo kola? Tú radia dávať deťom po lyžičkách najmä mamičky na internetových fórach. Ešte vhodnejší je ryžový odvar, organizmus ho skvelo toleruje. Navyše sa v ňom nachádzajú škrobové látky, ktoré majú liečivý účinok na tráviaci trakt.
Pri črevnej chrípke dokonca nepomôže ani živočíšne uhlie. To totiž účinkuje tak, že viaže na seba alebo zneškodňuje toxíny. V prípade vírusovej infekcie sa nemá čo na ne viazať, pretože toxické látky produkujú iba baktérie. Pomôcť vám nemusia ani voľne dostupné lieky proti hnačke, na vine sú totiž vírusy. Po ústupe problémov však siahnite po probiotikách. Rýchlo upravujú črevnú mikroflóru a zabránia vzniku ďalších dôsledkov črevnej virózy, plynatosti a pretrvávaniu redších stolíc, ktoré svedčia o tom, že črevná sliznica ešte nie je dokonale zahojená.
Nezabudnite, samozrejme, na diétu, aj keď sa už cítite lepšie. Žalúdok i črevá sú po viróze oslabené, črevná výstelka sa opäť zregeneruje po štyroch či piatich dňoch, až potom môžete prejsť na normálnu stravu. V prvý deň choroby dodržte hladovku, prípadne skúste zjesť kúsok suchára či staršieho suchého pečiva, ako zareaguje žalúdok. V prípade, že to neudržíte, viac nejedzte.
Zdroj: