Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie v materských školách
Oblasť: Jazyk a komunikácia
Hovorená reč
Podoblasť: Gramatická správnosť a spisovnosť
Výkonový štandard predpokladá, že dieťa by malo na konci predškolského obdobia rozumieť spisovnej podobe jazyka.
Deti majú ťažkosti s porozumením reagovať na špecifické inštrukcie učiteľa v rámci vzdelávacích aktivít.
(znamená to, že dieťa má problémy porozumieť napríklad zadaniu matematickej úlohy, ktorá predpokladá uskutočnenie niekoľkých krokov za sebou idúcich smerujúcich k správnemu vyriešeniu úlohy).
Riešenie:
- Zadávať deťom najprv jednoduché slovné úlohy typu: "Nakresli červenou a vyznač krúžkom..., Prines a polož na stôl...Nájdi knihu, ktorá je modrá..." a pod.
- Neskôr pridávať úlohy a primerane sťažovať.
Písaná reč
Podoblasť: Chápanie obsahu, významu a funkcií písanej reči
Porozumenie explicitného významu textu – slovná zásoba (jasný, vyjadrený priamo)
Pre rozvoj slovnej zásoby detí je možné:
- pri čítaní textu ( napr. rozprávky, textov na deťom známych predmetoch a hračkách, spoločenských hrách, návodoch a pod.) - vysvetľovať neznáme slová
- odpovedať na otázky detí týkajúce sa prečítaného textu
- hrať hru na zdrobneniny , hľadať prirovnania, homonymá (slová rovnakého významu ale inak znejúce),synonymá (slová podobného významu), antonymá( slová opačného významu)
- klásť deťom kontrolné otázky týkajúce sa rekapitulácie obsahu textu, udalosti, usporiadania a postupnosti deja (napr. ako sa volali postavy, aké udalosti sa odohrali, v akom čase, na akom mieste a pod. Pri náučných textoch môžeme položiť otázky typu: „Podľa čoho vieme, že...?, Čo nové si sa dozvedel..? a iné)
Porozumenie implicitného významu textu (nevyjadrený priamo, obsiahnutý, formálne vyjadr.
Zahŕňa schopnosti predvídať, uvažovať, domýšľať si – dedukovať
- pre ich rozvoj môžeme využiť otázky typu: „Čo si myslíš o čom bude príbeh..?, Ako sa cítil hrdina..?, Čo si myslíš, že sa dozvieš..?, Čo ti to pripomína..? a pod.
V rámci aplikácie získaných poznatkov a vedomostí je u dieťaťa dôležité opieranie sa o vlastné skúsenosti a ako uplatniť nové poznatky a informácie v reálnom živote.
Pre porozumenie textu je vhodné:
- Využiť otázky na hodnotenie a posúdenie obsahu textu (napr. "Ako by si hodnotil hrdinu..?, Ako inak by sme mohli nazvať tento príbeh/ text?, Ktoré dôležité informácie sme sa dozvedeli?...")
- Toto úzko súvisí s vysvetlením a zdôvodnením odpovedí ("Čo si myslíš o ...napr. hlavnom hrdinovi? Prečo si to myslíš?"...)
- Nabádať dieťa ku kladeniu vlastných otázok, sledujem ako sa dieťa vyjadruje, či používa spisovné, celé vety, či dodržiava pravidlá komunikácie a pod.
Porozumenie textu je jedným z predpokladov a prvým krokom v pripravenosti dieťaťa predškolského veku k neskoršej bezproblémovej schopnosti samostatne sa učiť.
Zdroj: Zápotočná O., Petrová Z.: Jazyk a komunikácia, Metodická príručka k vzdelávacej oblasti inovovaného Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách. Bratislava,2016.
Vzpracovala: Krajčírová Z.