Cieľom projektu je nahradiť klasickú formu edukácie iným spôsobom, prelínať výchovu so vzdelávaním aj v neznámom prostredí, v ÚĽUV-e, kde centrom edukácie budú tradičné remeslá a tradície Slovenska. Celá vzdelávacia činnosť bude naplnená neopakovateľnou atmosférou plnou aktivít a poznávania spojeného s "cestovaním Maťka a Kubka" po Slovensku.
Všetko zdokumentujeme fotoaparátmi, kamerou, urobíme prezentácie a tak vyrobíme o danom regióne vlastný materiál, postery a banery, ktoré využijeme pri príležitostných prezentáciách rodičom. Vo festivale remesiel, sa deti zapoja do tradičných výrobkov keramiky, košíkov, kobercov, vyskúšajú si prípravu tradičných jedál: šúľancov, halušiek a iné. Založením ľudového tanečného súboru priblížime deťom tradície v podobe ľudovej piesne, tanca a tradičných krojov.
1. Deti materskej školy sa zoznámia netradičnými formami s históriou, zvykmi, tradíciami a folklórom typickým pre jednotlivé regióny Slovenska.
2. Rodičia a súrodenci budú zaangažovaní do zbierania a sústreďovania dokumentačných predmetov, krojov, tradičných historických riadov a iné.
3. Starí rodičia oboznámia deti s tradičnými remeslami, jedlami a príbehmi.
Aktivita 1: zbieranie historických materiálov - tvorba výstavky a posterov
Aktivity 2: zoznámenie sa s literárnym príbehom dvoch valachov od Marianny Grznárovej "Maťko a Kubko", súťaž o najkrajšieho maskota Maťka a Kubka
Aktivita 3: tvorivé dielne tradičné remeslá v ÚĽUV-e
Aktivita 4: Festival tradičného jedla, oblečenia, remesiel a iné - My sme malí remeselníci
Aktivita 5: tanečný folklórny súbor - Švanteráčik - nácvik tradičných piesní a tancov
Aktivita 6: prezentácia na verejnosti: spev, taniec, dramatizácia - tradície regiónu
Aktivita 7: výlet na salaš, zoznámenie detí s ovčiarstvom - ochutnávka syrov