Otvorená hodina na tému Ako recyklujeme
8. marca 2016 sme pozvali rodičov, starých rodičov a súrodencov do materskej školy, aby sme naplnili obsah projektu Ako sa dostali dážďovky do materskej školy. Deti ukázali, čo všetko dokážu na danú tému. Materská škola získala grant od Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis, ktorým by sme chceli ovplyvniť a usmerniť hodnotovú orientáciu detí smerom k environmentálne uvedomelému spôsobu života. Na základe prakticky získaných skúseností budeme smerovať deti a rodičov k udržateľnému rozvoju spoločnosti.
Otvorené hodiny pre rodičov sa niesli v znamení života DÁŽĎOVKY, potravín, ktorými sa živia v našom vermikompostéri. Deti sa o nich dozvedali rozprávkové príbehy, vymýšľali príbehy, dopĺňali myšlienky, o čom sa mohli rozprávať, ilustrovali vlastnú báseň O dážďovke, spracovávali ich v počítačových kresliacich programoch, vyrábali ich z rôznych odpadových materiálov, vyfarbovali, maľovali, riešili cesty a labyrinty, ktoré musia riešiť dážďovky v zemi. Téma bola zaujímavá pre deti, prejavili vzťah a ochranárske postoje k prírodnému prostrediu a stvárňovali ich pomocou rôznych umeleckých výrazových prostriedkov. V praktických činnostiach sa dozvedali o zakladaní kompostu, o kolobehu bioodpadu v materskej škole a toto všetko s využitím digitálnych technológií. Na zachytenie jedinečných okamihov vo výučbe vo všetkých triedach primerane veku detí.
Dážďovka, ktorá žije vo vermikompostéri je Eisenia foetida, žijúca vo vrchných vrstvách odumierajúcej vegetácie, v kopách kompostu a v hnoji alebo Eisenia andrei, Lumbricus rubellus pod rôznymi obchodnými názvami (napr. kalifornské dážďovky). Dážďovku hnojnú rozpoznáte podľa toho, že je jemne pásikavá so žltými a tmavými červeno-hnedými prúžkami.
Optimálna teplota pre ich chov je 18 až 25 °C. Preto sa jej bude dariť v každej domácnosti. Dážďovky neznášajú slnko, sucho a nízke a vysoké teploty. Treba ich chrániť pred krtmi, vtákmi, hrabošmi, ktorí sú ich prirodzenými predátormi.
Podsielka slúži na udržanie vlhkosti a ako "bydlisko" pre dážďovky. Je možné použiť hlinu, staré lístie, trávu, slamu, hobliny, navlhčený roztrhaný novinový papier. Veľmi dôležitá je dostatočná vlhkosť, na ktorú sú dážďovky veľmi citlivé.
DÁŽĎOVKY
Dlhú cestu z Kalifornie mali,
v našej škôlke sme ich privítali.
Domček sme im pripravili,
aby si v ňom dobre žili.
Z pivnice čerstvý vzduch dýchajú,
prízemie si obývajú.
Na poschodí jedla hojnosti,
jesť môžu do sýtosti.
Šupky z ovocia i zeleniny
skrátka samé vitamíny.
My z nich veľkú radosť máme,
vzorne sa one staráme.
Po triedach si služby delíme,
každý týždeň sa meníme.
Tieto naše kamarátky
vylučujú výživné látky.
Zalievame nimi kvetinky
aj ostatné rastlinky.
Našim dážďovkam sa darí,
presvedčte sa o tom sami.
Za starostlivosť
odmenia nás kompostami.
Vhodnou potravou pre dážďovky je rastlinný odpad (šupy a zvyšky z ovocia a zeleniny, zvyšky chleba a pečiva, vylúhovaný čaj aj s vreckami, kávová usadenina, rozdrvené vajcové škrupinky, tráva, lístie, hobliny, piliny...).
Nevhodnou potravou sú kosti, mäso, ryby, mliečne výrobky, zvyšky mastných jedál. Treba dať pozor na vysoký obsah soli (horná hranica, ktorú dážďovky znášajú je 0,5% koncentrácia) a na zvyšky, ktoré by mohli byť kontaminované zvyškami chemických postrekov (napr. citrusové plody).
Potravu postupne zahrabávame na rôzne miesta do podstielky tak, aby bola vždy zakrytá. Odpad, ktorý trčí z podstielky alebo je veľmi veľký, môže začať zapáchať alebo plesnivieť. Také časti treba z nádoby odstrániť. Ak chceme použiť vzniknutý vermikompost, nahrnieme ho na jednu stranu nádoby a na druhú začneme dávať nový bioodpad. Dážďovky sa postupne presunú do novovytvorenej hromady – nového zdroja potravy a hotový kompost môžeme z nádoby vybrať.
Na manipuláciu s vermikompostom je vhodné používať nenaostrené nástroje, predídeme tak zbytočnému poraneniu dážďoviek.
Vermikompost môžeme použiť hlavne v pevnom stave, či už ho pridáme priamo na povrch pôdy alebo ku koreňom rastlín, prípadne ho môžeme zmiešať s pôdou v pomere 1 diel kompostu s 3 dielmi pôdy.
Na prihnojovanie kvetov a zeleninových kultúr počas vegetácie môžeme použiť aj výluh z vermikompostu a to v pomere 60 g vermikompostu na liter vody. Zmes necháme po rozmiešaní 24 hodín vylúhovať a získaný roztok použijeme ako zálievku.
Ako kompostovať sa rodičia dozvedeli z letáku firmy JR www.komposter.sk
Úvodom si odpovedzme na otázku, čo vlastne kompostovanie je a čo je jeho výsledným produktom. Kompostovanie je jednou z foriem recyklácie biologického odpadu vyprodukovaného našou záhradou, prípadne domácnosťou. Výsledným produktom je hotový kompost. Nepredbiehajme však a poďme pekne od začiatku.
Ak nie sme ľahostajní k svojmu životnému prostrediu, určite by nás mala zaujímať možnosť separácie všetkých zložiek odpadu, ktorý vyprodukujeme. Tak ako sme si zaviedli systém na separáciu papiera, kovov, skla či plastov, môžeme si zaviesť aj systém na separáciu bioodpadu.
Na začiatku je však dôležité položiť si pár základných otázok:
- Chcem kompostovať v interiéri, exteriéri alebo v oboch? – V bytových priestoroch je ideálne využiť vermi kompostér s dážďovkami, Bokashi kompostér na mikrobiálnej báze alebo pre náročnejších elektrický kompostér GG02 fungujúci na báze mikroorganizmov ACIDULO. V exteriéri odporúčam použiť uzavretý plastový kompostér, prípadne otvorené kompostovacie silo. Ideálnou pomôckou na zber bioopadu z kuchyne je 7-10L plastový košíček, ktorý raz za týždeň vynesieme do kompostu (jeho ideálne umiestnenie je pod drezom v kuchyni, prípadne na balkóne).
- Koľko bioodpadu približne vyprodukujem? Pokiaľ hovoríme o interiérovom kompostovaní, na začiatok nám postačí jeden menší kompostér a časom uvidíme, či nám kapacitne vyhovuje. Pri záhrade môžeme veľmi zjednodušene povedať, že na 100m2 záhrady potrebujeme 100L objemu kompostéra.
- Čo všetko môžem kompostovať? Prakticky všetok biologický odpad rastlinného odpadu z domácnosti a zo záhrady. V elektrickom kompostéri GG aj všetok kuchynský odpad vrátane polievok, cestovín, ryže a menších kostí.
- Mám dostatočné miesto pre kompostér? Na záhrade je potrebné vyčleniť v závetrí a polotieni 2-3m2, kde nám kompostér nebude prekážať a zároveň bude ľahko prístupný. Vermi kompostéry (s dážďovkami) môžeme mať dokonca na balkóne, chodbe, pivnici, či garáži. Bokashi kompostéry môžu byť umiestnené prakticky všade a elektrické kompostéry GG02 majú jedinú podmienku - musia byť napojené na zdroj elektrickej energie.
- Ako dlho trvá celý proces? Od 24 hodín v elektrickom kompostéri GG02, cez niekoľko týždňov vo vermikompostéry až po 1 rok v otvorenom kompostovacom sile. Priemerná doba skompostovnia v najpredávanejších kvalitných uzavretých plastových kompostéroch je približne pol roka.
- Čo s hotovým kompostom? Využitie je všade tam, kde by sme použili aj kupovaný pôdny substrát - okolo drevín na záhrade, na trávnik, prípadne na izbové a úžitkové rastliny. Hotový kompost sa dá rovnako použiť na rekultiváciu pôdy a drobné terénne úpravy.
Proces kompostovania má svoje 4 základné pravidlá, ktorých dodržiavanie celý proces nielen skvalitní, ale hlavne urýchli. Nezabúdajme, že keď sa raz rozhodneme kompostovať, tak kompostujme naozaj všetko - biomateriál z domácnosti aj zo záhrady. (zdroj:
www.komposter.sk)