V materskej škole evidujeme výskyt vší, preto prosíme rodičov o kolektívnu očistu:
Opakované umývanie dezinfekčným prostriedkom v dňoch 19., 20., 21. februára 2016.
Ďakujeme za spoločný postup
Vši sa šíria medzi ľuďmi priamym dotykom alebo nepriamo prostredníctvom osobnej alebo posteľnej bielizne, odevov, pokrývkami hlavy alebo inými predmetmi, napr. hrebeňmi, kartáčmi a pod. Ak sa dostanú na golier odevu, môžu preliezť aj na oblečenie iných osôb v spoločných skrinkách alebo šatniach.
Vši neskáču ako blchy. Rozpoznať zavšivavenie nie je ťažké, vykonáva sa dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy. Typickým miestom nálezu hníd je časť hlavy za ušami a zátylok hlavy. Na ochorenie nás upozorní aj neznesiteľné svrbenie hlavy. Spoľahlivým dôkazom je nález živých lezúcich vší. Mimoriadne vhodné prostredie na šírenie vší je v zariadeniach, kde žijú ľudia v tesnom kontakte, napr. predškolské a školské kolektívy, internáty, ubytovne, detské tábory a pod.
Čo robiť, ak objavíte vši u svojho dieťaťa?
Predovšetkým nepodliehajte panike, nemusí to byť dôkaz nízkeho hygienického štandardu vašej rodiny alebo nedostatočnej starostlivosti o deti. Predovšetkým dieťa nesmie navštevovať kolektív, treba upozorniť učiteľov resp. vychovávateľov na výskyt vší u vášho dieťaťa, aby sa mohli urobiť opatrenia aj u ostatných detí v kolektíve.
Aké opatrenia treba urobiť v rodine?
Dôležité je prezrieť hlavy všetkým členom rodiny, umyť vlasy všetkým členom rodiny šampónom proti všiam dostupným v lekárni alebo v obcho-doch podľa návodu na použitie. Šampón aplikovať na mokré vlasy masíro-vaním pokožky hlavy, nechať pôsobiť 3 minúty a opláchnuť čistou vodou. Šampón naniesť druhýkrát, nechať pôsobiť 3 minúty a opláchnuť čistou vodou. Vyčesávať z mokrých vlasov vši špeciálnym hrebeňom s hustými zubami. Na dosiahnutie spoľahlivého účinku je potrebné použitie šampónu po 14 dňoch opakovať, aby došlo k likvidácii lariev vyliahnutých z hníd, ktoré prežili. Na trhu sú dostupné rôzne prípravky proti všiam , napr. Jacutin gel, Diffusil H, Neemoxan.
Okrem umývania vlasov treba venovať pozornosť aj osobnej a posteľnej bielizni, ktorú je nutné vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť , vyžehliť resp. vymangľovať. Čiapky, šatky, šály a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť je nutné vyprať v dvoch cykloch pri doporučených teplotách, vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia prípadne postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz. Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi (hrebene, kefy) je potrebné ošetriť taktiež prípravkom Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Chloramín, Dusept).
Čo robiť v kolektívnom zariadení (školy, škôlky)?
V prvom rade je potrebné prezrieť hlavy všetkým ostatným členom kolektívu a pri podozrení na zavšivavenie treba tieto osoby vyradiť z kolektívu. Okrem už uvedených opatrení treba zvýšiť úroveň upratovania a dezinfekcie, matrace a žinenky postriekať Biolitom na lezúci hmyz a minimálne 3-4 dni nepoužívať.
Každé dieťa v kolektíve musí mať k dispozícii svoj vlastný uterák, hrebeň a malo by sa zabrániť ich požičiavaniu. To isté platí pre čiapky, šály a iné pokrývky hlavy.