V materskej škole sme sa rozhodli pomôcť operencom v našom okolí v zime. Okrem toho, že ich deti poznávali bola vyhlásená súťaž o vytvorenie najkrajšej vtáčej búdky, s ktorou zavítal k nám do MŠ nový vtáčí život.
Úlohou detí bolo vyrobiť doma s pomocou rodičov a starých rodičov, susedov, kamarátov originálnu vtáčiu búdku. Rodičia búdku, prípadne proces zhotovoania odfotografovali a poslali vedeniu školy. Z fotografií bola vytvorená prezentácia vo vstupnej hale v dňoch 21.01.2016 - 22.01.2016.
Dnes je vyvesovanie vtáčích búdok spolu s prikrmovaním najrozšírenejším spôsobom pomoci vtákom. Nie je možné plošne vyvesovaním búdok nahradiť prirodzenú funkciu lesov pri tvorbe hniezdnej ponuky. Preto zachovanie prírodných lesov bude vždy hrať nezastupiteľnú úlohu v ochrane týchto druhov.
Ale aj cieleným vyvesovaním búdok sa dajú dosiahnuť vý-znamné úspechy pri ochrane vtáctva. Nepochybne hlavným dôvodom vyvesovania búdok je náklonnosť detí k vtáctvu a k prírode vôbec. Medzi najbežnejších nájomníkov búdok patria sýkorky, vrabce, mucháriky bielokrké a škorce.
Ako, kam a kedy sme búdku vyvesili
Búdku deti priniesli do MŠ, kde sme z nich vytvorili výstavku a rozmiestnili na školskom dvore. Pri umiestnení búdky sme rešpektovali nároky vtá¬čieho druhu, pre ktorý sme búdku vyrobili. Vybrali sme miesta, kde vtáky nebudú príliš rušené a kde nemajú dostatok prirodzených hniezdnych možností. Otvor búdky by pokiaľ možno nemal byť vystavený extrémnym poveternostným vplyvom ako šľahajúci dážď či páliace slnko. Najvhodnejšia je orientácia na východ alebo juhovýchod.
Búdky sme umiestnili na balkóny, aby mohli deti vtáčkov pozorovať, pravideľne dopĺňať potravu, poznávať a rozlišovať vtáky prilietajúce k našim kŕmidlám a búdkam nielen v zimnom období. Všetky deti, ktoré zhotovovali búdky boli odmenené za šikovnosť a záujem pomôcť vtáčikom nielen v zime.
Koho sme už spozorovali v búdkach
Vrabec poľný
Hniezdi v nížinnej poľnohospodárskej krajine, kde obsadzuje stromové dutiny, ale nevyhýba sa ani hniezdeniu na budovách. Je to spolo¬čenský vták a často hniezdi v kolóniách. Búdky obsadzuje a hniezdo v nich stavia už na jeseň.
Sýkorka veľká
Najbežnejší obyvateľ búdok. Keďže má veľký počet mláďat napriek malej veľkosti vyžaduje priestornú búdku.
Sýkorka belasá
Bežný druh hniezdiaci v búdkach. Hustota búdok je podobná ako pri sýkorke veľkej.
Muchárik bielokrký
Obsadzujú rovnaký typ búdky. Podobný ako pre sýkorku belasú, ale s oválnym vletovým otvorom. Pre muchárika bielokrkého búdky môžeme vyvesiť v skupinách 10 – 15 metrov od seba.
Žltochvost hôrny
hniezdi nielen v búdkach, ale aj v polodutinách na budovách. Hniezdne polobúdky ochotne obsadzuje a nevyhýba sa ani tesnej blízkosti človeka.
Škorec obyčajný
Častý obyvateľ búdok. Hlučne ich obsadzuje skoro na jar a dokáže vyhnať slabších hniezdnych konkurentov. Aby neobsadil úplne všetky búdky, je dôležité dbať na správne rozmery vletových otvorov búdok určených pre menšie druhy. Škorce hniezdia aj vo voľných kolóniách.