Prečo sa včely vôbec roja?
Je to ich prirodzený pud, spôsob rozmnožovania. Je to jednoduché pochopiť, ale najprv sa musíte začať na včely dívať nie ako na jednotlivcov – ale ako na jeden veľký organizmus, na celú včeliu rodinu ako na jedného živočícha. A tento ,,živočích“ sa rozmnožuje podobne ako baktérie – delením. Časť včiel proste odíde a pokúsi sa založiť si novú kolóniu inde. Nie vždy je z toho ale človek nadšený.
Stará kráľovná (včelármi označovaná ako matka) spolu s časťou včiel opustí kolóniu, ktorú prenecháva svojej mladej nasledovníčke. Ak je včelstvo prisilné, môže sa čoskoro vyrojiť aj táto mladá kráľovná a ponechá kolóniu svojej sestre. Stará kráľovná sa s rojom dočasne usadí neďaleko kolónie, mladá ale odlieta do diaľav, kde vytvoria povestne známy strapec včiel. Obvykle sa usadia na strome, ale môže to byť aj plot, zábradlie balkóna a podobne.
Následne je vyslaných približne 300 prieskumníčok, ktoré hľadajú vhodnú dutinu pre založenie novej kolónie. Ak nájdu dutinu, seriózne ju premerajú, vypočítajú jej objem, zvážia ďalšie výhody a vrátia sa k roju, kde svoje zistenie oznámia. Čo nasleduje, to pripomína parlament – hádky a presviedčanie, ktorá objavila lepšie miesto. Tá, ktorá presvedčí najväčší počet, vyhráva a vedie ostatné do „zasľúbenej zeme“.
Vedeli ste, že …
Teraz sú tiež dve možnosti. Prvou je zavolať včelára. Toto by ste mali vždy urobiť ako prvé. Nájsť, kontaktovať včelára v blízkom okolí (cca do 5 km), nakoľko tie včely môžu patriť jemu. Ak nie, nájsť včelára, ktorý by bol ochotný si ich vziať.