Informácia - v 2. triede sa vyskytli ovčie kiahne.
Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivou chorobou, ktorá je spôsobovaná vírusmi. Sú charakteristické chorobným priebehom s typickými zmenami na koži. Liečenie pacienta nastáva výlučne symptomaticky. Kvôli vysokému potenciálu nákazlivosti sa ovčie kiahne medzi nechráneným obyvateľstvom šíria veľmi rýchlo. Následkom môžu byť epidémie ovčích kiahní.
Po prekonaní klinickej infekcie vírus pretrváva v spiacom stave v nervovom systéme človeka a po oslabení organizmu iným ochorením, úrazom alebo liečbou, sa môže reaktivovať. Potom prebieha ako ochorenie známe ako Herpes zoster s bolestivými pľuzgiermi tej oblasti kože, ktorá je inervovaná postihnutým nervom.
Pôvodcom ovčích kiahní je vírus varicella-zoster.
Infekciozita (nákazlivosť) osoby sa nezačína až prvými symptómami, ale už začiatkom infekcie a končí cca. 3 týždne neskôr zahojením najneskôr vzniknutých eflorescencií - pľuzgierikov.
Najdôležitejšou cestou šírenia vírusov ovčích kiahní je kvapôčková infekcia. Pod tým rozumieme šírenie pôvodcov ochorenia jemnými kvapôčkami sekrétu dýchacích ciest vzduchom, napr. pri hovorení, kýchaní alebo kašľaní. Táto skutočnosť znamená prísne bezpečnostné opatrenia pri izolácii chorých.
Inkubačná doba (bezpríznakové obdobie od infekcie organizmu po prvé klinické prejavy ochorenia) je 14 až 21, priemerne 17 dní.
Keďže antibiotiká sú účinné len proti baktériám ale nie proti vírusom, liečba sa obmedzuje na symptomatické opatrenia, ako napr. pokoj na lôžku, podávanie liekov znižujúcich horúčku, vyvážený prísun tekutín, ako aj kalorická ale ľahko stráviteľná strava.
Na zníženie svrbenia sa podávajú antihistaminiká. Pri ťažkom priebehu sa môžu podať antivirotiká.
Očkovanie proti kiahňam nepatrí na Slovensku medzi povinné očkovania. V prípade záujmu ho rodič plne hradí. Odporúča sa očkovať dvoma dávkami očkovacej látky, dieťa, podľa typu vakcíny, môže byť zaočkované už od deviatich mesiacov, spravidla sa však očkujú deti vo veku od 15. – 18. mesiaca
Aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu ochorenia v kolektívoch, musia byť choré deti izolované v domácnosti. Pri riziku ťažkého priebehu ochorenia sa odporúča podať varicella – zoster imúnny globulín deťom, ktoré prišli do kontaktu s chorým.