Materská škola získala grant od Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis.
Projekt prinesie skúsenosti deťom materskej školy o recyklovaní bioodpadu a jeho využití vo výchovno-vzdelávacej činnosti, tiež pre ich budúci život. Odborník z biofarmy deťom priblíži ako vzniká bioodpad a spoločne si zriadia kompostér.
Prezentácia o živote dažďoviek poučí deti o význame drobných živočíchov pre bioodpad, v praxi si to vyskúšajú a založia vermikompostér. Bioodpad využijú pri zakladaní debničkových kvetinových záhonov s rodičmi.
Budú mať možnosť pozorovať mikroskopom, experimentovať a porovnávať život kvetín v zemine s kompostom a bez, fotografovať a sprostredkovávať výsledky rodičom a verejnosti. Záverom projektu vytvoria baner o projekte s odkazom pre budúcnosť.
Cieľ projektu
Systematicky ovplyvňovať a usmerňovať hodnotovú orientáciu dieťaťa smerom k environmentálne uvedomelému spôsobu života a na princípe hromadenia životných skúseností smerovať k udržateľnému rozvoju spoločnosti.
Zapojiť deti, rodičov a starých rodičov (na brigáde) do zakladania kompostu a vermikompostéru, využiť bioodpad pri zakladaní kvetinových debničkových záhonov a tým skrášliť prostredie školského dvora.
Využiť technológie pri spracovaní a skúmaní bioodpadu (drtič záhradného odpadu, digitálny mikroskop) a zberaní informácií o priebehu projektu (kamera, fotoaparát, tablet), publikovanie v regionálnych novinách a webovej stránke MŠ.
Prínos projektu
Deti a rodičia získajú vedomosti o recyklácii biologicky rozložiteľného odpadu a jeho využití v materskej škole. Zmenia postoj k životnému prostrediu a záujem o veci verejné. Vlastnou iniciatívou skrášlia okolie školy a vybudujú nové záhony. Dlhodobé využitie pre edukačné účely a inovatívne formy výučby (zážitkové učenie, praktické ukážky, pozorovanie). Získajú zručnosti práce v záhrade a triedenie a recyklovanie bioodpadu.