Na realizáciu projektu Bylinková záhradka bola poskytnutá dotácia od mestskej časti BA-Dúbravka, za čo srdečne ďakujeme. V tejto iniciatíve sa snažíme rôznymi aktivitami podporiť a vytvoriť obnovu a oživenie ekologicky hodnotných miest na školskom dvore MŠ pomocou zapojenia detí a rodičov. Budovať a chrániť environmentálne prostredie v materskej škole zaangažovaním všetkých detí a ich zákonných zástupcov z regiónu Mestskej časti Bratislava-Dúbravka.
Ciele
Tvorba a ochrana životného prostredia a ochrana zdravia obyvateľstva. Hlavným cieľom projektu bylinková záhrada je priblížiť deťom prírodu ako aj ukázať im, že je naozaj človeku nápomocná a lieči, preto ju treba ju nielen chrániť, ale aj starať sa o ňu. V tomto projekte sa dozvedia, že bylinky nie sú iba pekné kvety či listy, ale môžu a sú nám nápomocné, liečivé pre život. Projekt je tvorený viacerými aktivitami, pri ktorých sa deti oboznamujú nie len s bylinkami, ale bližšie sa dozvedajú o účinkoch byliniek, starostlivosti o rastliny, ich stavbe, výskyte a použití. Do projektu budú zapojené deti MŠ a ich rodičia.
Materská škola disponuje šiestimi vyvýšenými záhonmi, do ktorých si pripravujeme vlastný kompost z biologického odpadu. Investovali sme financie z inych projektov do ďalších záhonov. Chceli by sme z neho vytvoriť priestor, ktorý dokáže deti vzdelávať a zároveň ich naučí pracovným návykom a sebestačnosti v dopestovaní vlastných byliniek. Keďže deti z mesta niekedy nevedia, ako rastie bylinka, čo potrebuje pre život rastlina a aký dlhý čas prejde, pokým narastie, vykvitne a dostane sa k nám na stôl. Chceme deťom priblížiť a na vlastnom zážitku starostlivosť o bylinky naučiť ich význam pre zdravie. Hlavným cieľom projektu bylinková záhrada je priblížiť deťom prírodu ako aj ukázať im, že je naozaj človeku nápomocná a lieči, preto ju treba ju nielen chrániť, ale aj starať sa o ňu. V tomto projekte sa dozvedia, že bylinky nie sú iba pekné kvety či listy, ale môžu a sú nám nápomocné, liečivé pre život. Projekt je tvorený viacerými aktivitami, pri ktorých sa deti oboznamujú nie len s bylinkami, ale bližšie sa dozvedajú o účinkoch byliniek, starostlivosti o rastliny, ich stavbe, výskyte a použití. Do projektu budú zapojené deti MŠ a ich rodičia.
Edukačné aktivity, pozorovanie, porovnávanie, pokusy, experimentovanie.Brigády detí a rodičov: výber byliniek, možnosť priniesť z vlastnej záhrady. Otvorená hodina pre rodičov v učebni, v prírode – tvorba vrecúšok.Zápisník z našej záhrady: pozorovanie rastu bylín mikroskopom, fotografovanie, filmovanie. Tvorba Rozprávkového herbáru Príbeh byliniek, liečivosť, vôňa, chuťTvorba plagátov rodičov a detí.Varenie čajíku, využitie byliniek do jedla, bylinkové vrecúška.